Kolejna witryna oparta na WordPressie

Archives for Termosy i naczynia category

Jak umyć termos?

Jak umyć termos turystyczny ze stali nierdzewnej ?

esbitTermosy turystyczne nie specjalnie nadają się do mycia w zmywarce. Prawie każdy producent zaznacza, iż mycie termosu w zmywarce oględnie mówiąc nie jest zalecane i poleca raczej mycie ręczne. Termosy, kubki termiczne ze stali nierdzewnej (ich korpus) bez problemu umyjemy ręcznie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Natomiast większość korków, zakrętek możemy bez obaw umyć w zmywarce na górnej półce (o ile producent nie zaznacza inaczej).

Co się stanie w przypadku umycia termosu, kubka termicznego w zmywarce. W przypadku, kiedy nasz kubek czy też termos posiada specjalną, zewnętrzną powłokę antypoślizgowa (nie jest cały ze stali nierdzewnej) może dojść do jej uszkodzenia (efekt łuszczącej farby). Niektóre termosy, np. termos Esbit Vacuum Flask powleczone są od wewnątrz cienką warstwą srebra. Warstwa ta ma własnościowi antybakteryjnie oraz poprawia parametry izolacyjnie, niestety podczas mycia w zmywarce może się ona odbarwić i pokryć warstwą ciemnego nalotu. Z tych powodów mycie termosu w zmywarce jest raczej odradzane.

Jak wyczyścić termos turystyczny ze stali nierdzewnej?

termos-esbit-vacuum-flask-ne_2_1Termos turystyczny ze stali nierdzewnej to niezbędny element ekwipunku każdego turysty. Niestety mimo wielu zalet (nietłukący, odporny na wstrząsy i uderzenia) ma też swoje wady w porównaniu do tradycyjnych termosów ze szklanym wkładem. Termosy stalowe łapią niestety na ściankach osad po herbacie, kawie i etc., przez co walory smakowe kolejnych wlewanych napojów stają się o wiele gorsze.

Jak wyczyścić termos po herbacie, kawie? Jest kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów. Jeżeli wnętrze twojego termosu posiada taki osad, pozbędziesz go łatwo za pomocą sody oczyszczonej (do kupienia w każdym sklepie spożywczym). Jak to zrobić?

Należy zalać termos mieszanką ciepłej wody i 2-3 łyżeczek sody oczyszczonej. Tak napełniony termos, lekko przykryty korkiem pozostawić na około 8h. Następnie wylać mieszankę i wypłukać ciepła wodą. Metoda prosta, skuteczna i bezpieczna. Alternatywnie można też użyć proszku do pieczenia (opakowanie), 2-3 tabletki aspiryny (tylko zostawić na dłużej, najlepiej 24h), lub użyć tabletki do czyszczenia protez.

Można też termos na wyprawy w góry wyczyścić za pomocą kostki do zmywarki. Wystarczy pokruszona kostkę do zmywarki wsypać do termosu, następnie zalać wrzątkiem (ale nie do pełna), zakręcić, najlepiej potrząsnąć kilkanaście razy by przyspieszyć rozruszanie tabletki, dolać do pełna wrzątku i zostawić lekko zakręcony na 8h. Po wszystkim dobrze wymyć z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ta metoda ma pewną jednak wadę, często pozostaje posmak tabletek, ale nie jest to duży problem bo łatwo można go zlikwidować za pomocą kwasku cytrynowego.


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.