Kolejna witryna oparta na WordPressie

Archives for Namioty ekspedycyjne i wysokogórskie category

ASHX56P

Fartuchy przeciwśnieżne, niezbędny dodatek czy zbędny ciężar do dźwigania ? Opinii jest wiele, dla niektórych to zupełnie niepotrzebny element powiększający tylko sprzęt turystyczny, dla innych to żywotna kwestia opierająca się wręcz o „być albo nie być”.

Fartuchy przeciwśnieżne stosowane są głównie w namiotach ekspedycyjnych i służą do zakotwiczenia namiotu w śniegu, na lodzie czy też na skale lub innym twardym podłożu. Trzeba przyznać iż trudno sobie wyobrazić w takich warunkach wbijanie szpilek czy śledzi. Gdy nasz biwak wypada w miejscach gdzie normalne kotwiczenie jest niemożliwe pozostają nam wtedy tylko kamienie, śnieg lub ewentualne bryły lodu którymi przytwierdzimy namiot do ziemi.

Dobre zakotwiczenie namiotu przy silnym wietrze, szczególnie  w warunkach zimowych i na dużych wysokościach, czy rozległych płaskowyżach itp. jest podstawowym warunkiem przetrwania. Inaczej nasz namiot zwyczajnie może odfrunąć podczas porywistego wiatru.

Doświadczony turysta zimą nie ryzykuje, przyczyną niepowodzenia może stać się wszystko, zgubione rękawice czy okulary, czasem brak jednego elementu pociąga za sobą cały łańcuch niekorzystnych zdarzeń. Jeśli więc mamy w planach zimowo-jesienne biwakowanie to warto wybrać trochę cięży i droższy namiot z fartuchami przeciwśnieżnymi.

Namiot na zimowy biwak

Zimowe wędrówki cieszą się coraz większą popularnością. Trekking zimą w górach przestaje być już sportem dla wybranych. Coraz bardziej popularne są wędrówki na rakietach śnieżnych czy skitouring. Na zimowy biwak decyduje się więc coraz więcej osób. Trekking zimą jest bardziej wymagający niż letni. Niebagatelne znaczenie ma odpowiednia kondycja, wiedza i umiejętności, dobór odpowiedniego ekwipunku. Zimowe biwakowanie należy jednak do grupy sportów ekstremalnych , aby przetrwać mroźną noc z pewnością potrzebujemy dobrego sprzętu: namiotu, śpiwora, odzieży, butów itd. Na początek zastanówmy się jaki namiot wybrać ? Jakie parametry, rozwiązania konstrukcyjne ważne są szczególnie zimą ?

Namiot Marabut Arco
Przeanalizujmy to na podstawie namiotu firmy Marabut Arco testowanego na wyprawie „Polish Pamir Expedition 2008″. Jest to obszerny 2 osobowy, bazowy namiot dwupowłokowy z zewnętrznym stelażem oraz fartuchami śnieżnymi (dodatkowa opcja). Za wytrzymałość konstrukcji odpowiedzialne są trzy pałąki Alu 7001 T6, zapewniając mu stabilność na silnym wietrze i odporność na obciążenia (śnieg). Zadaniem fartuchów śnieżnych jest uszczelnienie namiotu. Zimą bardzo ważna jest wentylacja, z jednej strony by ograniczyć ucieczkę ciepła, z drugiej by zapobiegać kondensacji pary wodnej. W modelu Arco wentylację zapewniają cztery wywietrzniki . Namiot posiad dwa wejścia i przedsionki (mniejszy i większy) w których można wygodnie zdejmować buty , gotować ,przechowywać sprzęt . Wejścia są umieszczone z boku przedsionków, dzięki temu wiatr czy śnieg nie ma tak łatwego dostępu do wnętrza namiotu. Podłoga (PE 10 000 mm H2O), jak i sypialnia oraz tropik (PU UV 3000 mm H2O ), wykonane są, z solidnych i mocnych materiałów. Całość waży niewiele – 4,1 kg. Sypialnia namiotu wyposażony jest w cztery praktyczne siatki – kieszonki oraz podwieszaną siatkową półkę pod sufitem, są to rozwiązania bardzo praktyczne, zapewniające porządek w namiocie. Namiot Arco jest namiotem o szerokim zastosowaniu, nie tylko w warunkach zimowych. Duże przedsionki są jego atutem, szczególnie przydatne na wyjazdach wspinaczkowych, wymagających przechowywania wewnątrz namiotu dużej ilości sprzętu. Bardziej doświadczeni turyści kupując namiot często chcą mieć jeden namiot uniwersalny, zarówno do trekkingu letniego i zimowego.
Model Arco firmy Marabut jest przykładem takiego namiotu. Jeśli chcemy spróbować zimowego biwakowania, i brak nam doświadczenia, możemy spróbować swoich sił pod opieką specjalistów na imprezie Wintercamp, która odbywa się w dniach 10-12.0.2.2012 przy schronisku nad Turbaczem .


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.