Kolejna witryna oparta na WordPressie

Archives for Akcesoria biwakowe category

Jak umyć termos?

Jak umyć termos turystyczny ze stali nierdzewnej ?

esbitTermosy turystyczne nie specjalnie nadają się do mycia w zmywarce. Prawie każdy producent zaznacza, iż mycie termosu w zmywarce oględnie mówiąc nie jest zalecane i poleca raczej mycie ręczne. Termosy, kubki termiczne ze stali nierdzewnej (ich korpus) bez problemu umyjemy ręcznie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Natomiast większość korków, zakrętek możemy bez obaw umyć w zmywarce na górnej półce (o ile producent nie zaznacza inaczej).

Co się stanie w przypadku umycia termosu, kubka termicznego w zmywarce. W przypadku, kiedy nasz kubek czy też termos posiada specjalną, zewnętrzną powłokę antypoślizgowa (nie jest cały ze stali nierdzewnej) może dojść do jej uszkodzenia (efekt łuszczącej farby). Niektóre termosy, np. termos Esbit Vacuum Flask powleczone są od wewnątrz cienką warstwą srebra. Warstwa ta ma własnościowi antybakteryjnie oraz poprawia parametry izolacyjnie, niestety podczas mycia w zmywarce może się ona odbarwić i pokryć warstwą ciemnego nalotu. Z tych powodów mycie termosu w zmywarce jest raczej odradzane.

Jak wyczyścić termos turystyczny ze stali nierdzewnej?

termos-esbit-vacuum-flask-ne_2_1Termos turystyczny ze stali nierdzewnej to niezbędny element ekwipunku każdego turysty. Niestety mimo wielu zalet (nietłukący, odporny na wstrząsy i uderzenia) ma też swoje wady w porównaniu do tradycyjnych termosów ze szklanym wkładem. Termosy stalowe łapią niestety na ściankach osad po herbacie, kawie i etc., przez co walory smakowe kolejnych wlewanych napojów stają się o wiele gorsze.

Jak wyczyścić termos po herbacie, kawie? Jest kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów. Jeżeli wnętrze twojego termosu posiada taki osad, pozbędziesz go łatwo za pomocą sody oczyszczonej (do kupienia w każdym sklepie spożywczym). Jak to zrobić?

Należy zalać termos mieszanką ciepłej wody i 2-3 łyżeczek sody oczyszczonej. Tak napełniony termos, lekko przykryty korkiem pozostawić na około 8h. Następnie wylać mieszankę i wypłukać ciepła wodą. Metoda prosta, skuteczna i bezpieczna. Alternatywnie można też użyć proszku do pieczenia (opakowanie), 2-3 tabletki aspiryny (tylko zostawić na dłużej, najlepiej 24h), lub użyć tabletki do czyszczenia protez.

Można też termos na wyprawy w góry wyczyścić za pomocą kostki do zmywarki. Wystarczy pokruszona kostkę do zmywarki wsypać do termosu, następnie zalać wrzątkiem (ale nie do pełna), zakręcić, najlepiej potrząsnąć kilkanaście razy by przyspieszyć rozruszanie tabletki, dolać do pełna wrzątku i zostawić lekko zakręcony na 8h. Po wszystkim dobrze wymyć z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ta metoda ma pewną jednak wadę, często pozostaje posmak tabletek, ale nie jest to duży problem bo łatwo można go zlikwidować za pomocą kwasku cytrynowego.

Ogrzewacze chemiczne.

Planując zimowe aktywności, szczególnie na otwartym terenie, w górach, w lesie zawsze warto pamiętać aby zabrać ze sobą ogrzewacze chemiczne. Niezależnie czy uprawiamy turystkę pieszą, narciarską, czy wędrujemy na rakietach z dala od ludzkiego zgiełku to trzeba przygotowanym na sytuację kryzysowe. Kilka godzin dłużej na szlaku, spadek temperatury, silniejsze porywy wiatru i może się okazać iż mamy problem z utrzymaniem ciepła. W takiej sytuacji o wychłodzenie nie trudno.

thermopadJednorazowe ogrzewacze chemiczne są lekkie, małe i bezpieczne dla człowieka. Są także nieszkodliwe dla środowiska ponieważ ulegają biodegradacji. Charakteryzują się stosunkowo długim czasem działania –  do kilku do kilkunastu godzin (w zależności od rodzaju i wielkości ogrzewacza). Ogrzewacze turystyczne zapakowane są próżniowo, po otwarciu foli i potrząśnięciu (przez kilkanaście minut) zawarte w nich związki chemiczne zachodzą między sobą w reakcje wydzielając ciepło. Temperatury ogrzewaczy to ok. 55-70 Cº (w zależności od rodzaju) i nie należy ich  przykładać/przyklejać bezpośrednio na skórę (grozi poparzeniem). Ogrzewacze mają przeróżne kształty i dopasowane są do danej części ciała, którą mają za zadanie ogrzewać. Mamy więc ogrzewacze do dłoni, stóp, klatki piersiowej, brzucha, karku itd. W zasadzie można nimi ogrzać dowolną część ciała.

Ten mały „gadżet”, niezajmujący dużo miejsca w plecaku jest niezwykle przydatny podczas wielodniowych, zimowych wypadów i może nas uchronić przed poważnymi skutkami wychłodzenia. Ceny jednorazowych ogrzewaczy chemicznych nie są wysokie, natomiast możliwość rozgrzania w terenie zmarzniętych dłoni, stóp czy innych części ciała jest bezcenna.

Skład ogrzewaczy Thermopad: sproszkowane żelazo, woda, sól, aktywny węgiel, wermikulit.

Kubek termiczny CONTIGO TRANSIT

Kubek termiczny Contigo Transit 470 ml.

metra_ssKubek kubkowi nierówny, a w przypadku kubków termicznych różnice te stają się jeszcze większe. Oprócz wyglądu, który jest kwestią gustu największe znaczenie ma termika, szczelność oraz sama wygoda korzystania z kubka. Jednym z lepszych, choć nie najtańszych jest kubek Contigo model Transit.

Transit wykonany jest oczywiście ze stali nierdzewnej i posiada próżniowo izolowane ścianki, które zapewniają utrzymywanie odpowiedniej temperatury napoju. Teoretycznie kubek (według danych producenta) utrzymuje ciepło do 5h, a zimno nawet do 12 godzin. W praktyce z utrzymywaniem ciepła nie jest aż tak dobrze, ale jeśli wstępnie pozwolimy stali złapać temperaturę (poprzez zalanie gorącą wodą) to faktycznie możemy oczekiwać iż napijemy się ciepłej herbaty po upływie kilku godzin (w temperaturze otoczenia 5-10º C).

Transit posiada bardzo wygodny, automatyczny system otwierania/zamykania AutoSeal®, który jest w 100% szczelny. Dzięki niemu można korzystać z kubka jedną ręka, co jest mega wygodne np. w czasie jazdy na rowerze, w samochodzie. Po prostu naciskasz przycisk AutoSeal® i możesz pić, puszczasz – automatycznie się zamyka. Dodatkowo ruchoma osłona Cleanguard™ po obróceniu automatycznie blokuje przycisk, co zapobiega ewentualnemu wyciekowi.

Sama nakrętka jest stosunkowo łatwa do mycia i jest także przystosowana do mycia w zmywarce. Transit metra_lidpasuje do większości uchwytów samochodowych i mieści się też (ledwo – na wcisk) w standardowym koszyku na bidon.

Termika (dane producenta):
 • utrzymuje ciepło do 5 h
 • utrzymuje zimno do 12 h

Cechy:

 • wykonany ze stali nierdzewnej
 • podwójnie izolowane, próżniowe ścianki
 • system zamykania/otwierania AutoSeal®
 • pokrywa Cleanguard™ – obracasz i automatycznie blokujesz przycisk
 • gumowa opaska zapewnia pewny chwyt
 • wykonany z materiału wolnego od BPA
 • wygodna obsługa jedną ręką
Parametry:
 • pojemność: 470 ml
 • waga: 349 g
 • średnica: 7 cm w najszerszym miejscu
 • wysokość z pokrywą: 21,5 cm
 • wysokość bez pokrywy: 17.5 cm
 • pasuje do większości uchwytów samochodowych o średnicy większej niż 7,5 cm

Wybierz źródło energii – Petzl Hybrid Concept.

Nowa kolekcja czołówek Petzl to konstrukcja Hybrid. Umożliwia ona tradycyjne zasilanie czołówki przez baterie AAA / LR03 oraz zasilanie z akumulatora Core.
hybrid-concept_06
To praktyczne rozwiązanie nie jest nowe, lecz nie było dotąd przez firmę Petzl stosowane na tak dużą skalę. Przystosowanie całej kolekcji do tego rozwiązania znacząco ułatwia użytkownikom życie.

Ładowanie z akumulatora Core jest ekonomiczne i ekologiczne. W warunkach kiedy mamy dostęp do energii elektrycznej, ciągłe korzystanie z baterii jest mało wydajne i uciążliwe. Jeśli potrzebujemy czołówki w codziennych zastosowaniach treningowych, rekreacyjnych jest to rozwiązanie ze wszech miar pożądane. Jednak wybierając w rejony gdzie dostęp do energii jest mocno ograniczony, czy też jej nie ma wcale pozostają nam zawsze baterie.

To praktyczne rozwiązanie pozwala wygodnie korzystać (w zależności od potrzeb) z rożnych źródeł energii.

Do częstego i intensywnego użytkowania sprawdza się latarka czołowa zasilana akumulatorem CORE

 • proste uniwersalne ładowanie przez port USB
 • ekonomiczne: 1 akumulator CORE = 900 AAA / LR03
 • mały i lekki: 23 g (w stosunku do 33 g na 3 AAA / LR03)
 • bardzo niski poziom samorozładowania i bardzo wysoka wydajność, nawet w niskich temperaturach

Do rzadszego użytkowania sprawdza się latarka czołowa na baterie AAA / LR03

 • brak samorozładowania: baterie działają nawet po długim okresie nie używania
 • bardzo długi okres przechowywania

Nowe latarki Petzl wykonane w konstrukcji Hybrid:  TIKKINA, TIKKA, ZIPKA, ACTIK, ACTIK CORE, TACTIKKA, TACTIKKA +, TACTIKKA +RGB.

Torby The North Face Base Camp Duffel

promo262465870Super wytrzymałe torby podróżne Base Camp Duffel to jeden ze sztandarowych produktów marki The North Face. Wykonane z wodoodpornego i wytrzymałego materiału, posiadają mocne, podwójne szwy oraz dodatkowo wzmocniony dół, który wykonany jest z nylony balistycznego. Produkowane w wielu zestawach kolorystycznych i obecnie 6 pojemnościach (33, 50, 69, 95, 132 i 150l) pozwalają wygodnie przewieź każdy ekwipunek.

Wszystkie torby, bez względu na pojemność zapinane są mocnym, dwukierunkowym U-kształtnym zamkiem, a suwaki zamka są na tyle duże, iż możemy je spiąć kłódką bagażową. Pod klapą znajdziemy płaską, siateczkową kieszeń, a na górze klapy okienko na nasze dane ID. W zależności od edycji (roku produkcji) torby ekspedycyjne Base Camp Duffel mogą być wyposażone w boczną kieszeń zapinaną zamek, która dodatkowo wyposażona jest w siateczkową kieszonkę.

4 pasy kompresyjne (po 2 z każdej strony) pozwalają skompresować torbę do mniejszych rozmiarów, a 4 solidne uchwyty transportowe (po 1 na bok) umożliwiają wygodne przenoszenie w rękach. Odpinane, regulowane pasy nośne zapewniają wygodny transport na plecach, co ma dość istotne znaczenie gdy musimy dłużej ją nieść.

Base Camp Duffel to torby wyprawowe zaprojektowane na najtrudniejsze warunki w jakich możesz się znaleźć podczas swoich wojaży po świecie.

Silva Trail Speed X to czołówka zaprojektowana dla osób, które potrzebują potężnej mocy światła, przy zachowaniu rozsądnej wagi i nie za dużych rozmiarów. Aż 500 lumenów, ktoś powie po co to komu potrzebne! A jednak dla zapaleńców którzy muszą zawsze, bez względu na pogodę i otaczające ciemności zrealizować swój plan treningowy to wcale nie za dużo.
Czołówka SILVA TRAIL SPEED X

Bo Silva Trail Speed X to przykład czołówki nie tylko z wielką mocą światła, ale z „inteligentnym” jej rozkładem w opatentowanym systemie Silva Intelligent Light®. Unikalność tego systemu polega na umiejętnym połączeniu dwóch rodzajów wiązek światła: światła punktowego dalekiego zasięgu orz szerokiej wiązki światła bliskiego zasięgu.

Dlaczego technologia ta jest tak ważna? Ponieważ w sportach biegowych, rowerowych czy w biegach górskich, terenowych nie tylko jest potrzebna duża ilość światła, ale też dobry rozkład tego światła na „pierwszym i drugim planie”. Na pierwszym planie, kilku/kilkunastu najbliższych metrów potrzeba szerokiej wiązki, perfekcyjnego oświetlenia aby móc zobaczyć co bezpośrednio przed nami pod nogami czy kołami, jednocześnie dobrze jest móc też popatrzeć dalej.

Łatwo to sobie wyobrazić, ciemna noc, a ty biegniesz np. leśną ścieżką i musisz wypatrywać, a to jakieś dziury, a to konaru, kamienia bo jedno złe postawienie stopy może się źle skończyć – szeroka wiązka światła pozwali Ci w tym wypadku dostrzec każdą drobną przeszkodę, a daleka punktowa przydaje się by móc popatrzeć dalej, do przodu i ocenić zmieniającą się sytuację.

Intelligent_light

Trail Speed X oczywiście posiada cały szereg innych zalet i udoskonaleń, które pozwalają wygodnie używać jej w wielu rożnych sytuacjach np: modułowa konstrukcja, która pozwala na montaż na kasku lub na rowerze, czy wytrzymały akumulator Li-ion ładowany przez USB.

Przy wielu zaletach omawianej czołówki, warto pamiętać iż nie jest to czołówka turystyczna (na wielodniowe wyjścia w góry, biwaki bez dostępu do elektryczności) a raczej treningowa.  Bardzo funkcjonalna i wygodna gdy potrzebujemy konsekwentnie realizować zamierzony plan treningów.

Poniżej najważniejsze przydatne informacje:

W komplecie: czołówka, akumulator Li-ion 3,3 Ah – 7,4 V, opaska na głowę, uchwyt na kierownicę, uchwyt na kask, kabel USB i kabel zasilający.

Cechy: wytrzymała, lekka i kompaktowa, duża moc światła aż 500 lumenów, IPX 6 , zasobnik na akumulator ładowany przez USB, 4 tryby świecenia: Blink (migające), Max, Min, Wide oraz system Silva Intelligent Light®.

Specyfikacja:

 • waga czołówki: 135 g
 • typ baterii: akumulator Li-Po 7.4V, 900mAh (w komplecie)
 • czas ładowania: 4h
 • czas rozładowania (tryb max): 1h 30 min
 • czas rozładowania (tryb min): 6 h
 • diody:  2x High power LED
 • moc świtała max: 500 lm
 • zasięg max/min: 50m / 20m
 • czas pracy (burn time): max/min/wide/blink – 1h30min/6h/6h/12h
 • zakres temperatury użytkowania: od -20 ° C do + 60 ° C
 • użyte materiały: Aluminium, PC/ABS
 • kod produktu: 37414

Palnik PRIMUS OMNILITE TI

Palnik wielopaliwowy Primus Omnilite TI.

p321988_0

Zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach, przystosowany do spalania różnorakiego paliwa od gazu przez benzynę i olej napędowy po naftę, parafinę, a nawet paliwo lotnicze. Palnik Primus Omnilite TI zapewnia swoim użytkownikom pełną niezależność.

Dobrze działa w niskich temperaturach, dzięki wstępnemu ogrzewaniu paliwa – zajmuje mu to około 40 sekund. Jest lżejszy i mniejszy od palnika OmniFuel, posiada także mniejszą moc. Zmniejszenie mocy palnika na 2600 W (OmniFuel II – moc 3000 W) wynika z coraz częściej używanych, nowoczesnych naczyń turystycznych. Nowe menażki, garnki z radiatorem (w przypadku Primusa w technologii ETA Pots™) pozwalają na efektywniejsze gotowanie na mniejszym płomieniu.

Trzy stabilne, szerokie ramiona palnika pozwalają gotować w większych garnkach, a odsunięty od palnika nowy regulator płomienia jest niezwykle wygodny w użyciu.

Primus Omnilite TI to laureat:

Podstawowe dane techniczne:

 • waga: 239 g
 • wymiary: ø 55 mm x 90 h x 14
 • moc palnika: 2600 W
 • czas gotowania 1 litra wody (PrimeTech Pot): 2,40 min + rozgrzewanie 40 sek
 • max. czas gotowania (burn time): 100min/ 230 g
 • zapłon piezo: nie
 • ilość osób: 1-2
 • kod producent: P321988

Hamak turystyczny.

Hamaki turystyczne cieszą się coraz większa popularnością, w szczególności u zapalonych trampów i survivalowców którzy lubią samotne wędrówki. Hamak hamakowi nie równy i nie każdy sprawdzi się jako miejsce naszego noclegu.

hamak ticket to the moonJedną z ciekawsza propozycją są hamaki z zintegrowaną moskitierą (często zaimpregnowaną środkiem odstraszającym komary) oraz dodanym zadaszeniem (płachtą biwakową). Tego typy hamak może stać się naszym schronieniem w nocy i miejscem odpoczynku w dzień.

Możemy go właściwe rozbić wszędzie gdzie są drzewa, lub punkty mogące posłużyć do mocowania linek. Są też typy hamaków które w razie konieczności można rozłożyć na ziemi jako norki. Przeciętny hamak turystyczny z moskitierą nie powinien ważyć więcej niż 500 g – namioty są z reguły większe i cięższe.hamak ticket to the moon

Jeśli więc planujecie samotne wypady, rowerowe eskapady, leśne biwaki warto zastanowić nad tą ciekawą formą noclegu, która powoli zaczyna zyskiwać swoich zwolenników.

Z pewnością jest to forma odpowiadająca wszystkim amatorom szerokie pojętego survivalu.

 

Kartusz gazowe Primus.

Kartusze gazowe Primus są jednymi z najbardziej popularnych na rynku. Pasują do wszystkich gazowych i wielopaliwowych palników Primusa, a także do palników GoSystem, Coleman, MSR, Jetboil i innych. Większość użytkowników o tym wie.

Nie wszyscy jednak wiedzą iż Primus jakiś czas temu stworzył 3 różne mieszanki: Summer, Power i Winter umożliwiając tym samym łatwe dopasowanie odpowiedniego rodzaju gazu.

gas_text

 • Summer Gas to mieszanka propan/butan z zakresem temp. od +15 do +40º C
 • Power Gas to mieszanka propan/izobutan z zakresem temp. od -15 do +25º C
 • Winter Gas to mieszanka propan/izobutan z zakresem temp. od -22 do +10º C

CAT_vinter_matlagningDzięki różnym mieszanką możemy dobrać tą o największej wydajności energetycznej w danym zakresie temperatur. W przypadku mieszanki Winter Gas Primus zastosował specjalną siateczkę która zwiększa dodatkowo powierzchnię parowania gazu.

Jednym słowem teraz możemy wybrać najefektywniejszy gaz, na letnie wypady pod namioty – Summer, a na zimowy skitouring Winter.


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.