Kolejna witryna oparta na WordPressie

Żywność liofilizowana – powstanie i zalety.

TREK-N-EAT_PackagingW 1938 roku na rynku pojawiły się puszki liofilizowanej kawy Nescafe, był to pierwszy liofilizowany produkt, który trafił do szerokiego grona odbiorców.

Podczas II wojny światowej kawa Nescafe stała się żelaznym elementem amerykańskich, żołnierskich racji żywnościowych. Od tego momentu proces liofilizacji żywności zaczął nabierać tempa. Prawdziwy przełom nastąpił wraz z rozwojem amerykańskiego programu kosmicznego.

W przypadku lotów kosmicznych waga i objętość produktów była kluczowym problemem. Skutecznym rozwiązaniem tego zagadnienia stała się liofilizacja żywności. Odwodniona żywność nie tylko była lekka i kompaktowa, ale także trwała, niezwykle łatwa w przygotowaniu oraz nic nie traciła ze swoich właściwości odżywczych.

mountain-house-spaghetti-bologneseLiofilizowane potrawy szybko stały się popularne wśród członków ekspedycji wysokogórskich i polarnych. W wysokich górach, w skrajnych temperaturach pełnowartościowe, łatwe do transportu, przechowywania i przyrządzenia posiłki okazały się absolutnym hitem. Obecnie żywność liofilizowana, to szeroka gama produktów od dan głównych, zup przez desery po koktajle i przekąski itp.

Wybierając się na biwak, rowerową wyprawę, spływ kajakowy, górską wędrówkę czy długą podróż warto zaopatrzyć się w ten rodzaj żywności. Nie będziemy musieli marnować sił na ciężki od jedzenia plecak, tracić czasu na przygotowanie posiłku. Wystarczy same opakowanie, ewentualnie naczynia turystyczne, kuchenka turystyczna by zagotować wodę i gotowe.

Comments are closed


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.