Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jak wyczyścić termos turystyczny ze stali nierdzewnej?

termos-esbit-vacuum-flask-ne_2_1Termos turystyczny ze stali nierdzewnej to niezbędny element ekwipunku każdego turysty. Niestety mimo wielu zalet (nietłukący, odporny na wstrząsy i uderzenia) ma też swoje wady w porównaniu do tradycyjnych termosów ze szklanym wkładem. Termosy stalowe łapią niestety na ściankach osad po herbacie, kawie i etc., przez co walory smakowe kolejnych wlewanych napojów stają się o wiele gorsze.

Jak wyczyścić termos po herbacie, kawie? Jest kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów. Jeżeli wnętrze twojego termosu posiada taki osad, pozbędziesz go łatwo za pomocą sody oczyszczonej (do kupienia w każdym sklepie spożywczym). Jak to zrobić?

Należy zalać termos mieszanką ciepłej wody i 2-3 łyżeczek sody oczyszczonej. Tak napełniony termos, lekko przykryty korkiem pozostawić na około 8h. Następnie wylać mieszankę i wypłukać ciepła wodą. Metoda prosta, skuteczna i bezpieczna. Alternatywnie można też użyć proszku do pieczenia (opakowanie), 2-3 tabletki aspiryny (tylko zostawić na dłużej, najlepiej 24h), lub użyć tabletki do czyszczenia protez.

Można też termos na wyprawy w góry wyczyścić za pomocą kostki do zmywarki. Wystarczy pokruszona kostkę do zmywarki wsypać do termosu, następnie zalać wrzątkiem (ale nie do pełna), zakręcić, najlepiej potrząsnąć kilkanaście razy by przyspieszyć rozruszanie tabletki, dolać do pełna wrzątku i zostawić lekko zakręcony na 8h. Po wszystkim dobrze wymyć z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ta metoda ma pewną jednak wadę, często pozostaje posmak tabletek, ale nie jest to duży problem bo łatwo można go zlikwidować za pomocą kwasku cytrynowego.

Comments are closed


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.