Kolejna witryna oparta na WordPressie

Podstawową zaletą maty samopompującej jest jej wygoda, zapewnia zdecydowanie większy komfort spania niż tradycyjna karimata oraz nie zajmuje wiele miejsca, często nie ważąc przy tym więcej niż dobra karimata. Ich główną wadą niezaprzeczalnie jest dość wysoka cena, najtańsze marketowe kosztują w granicach 100 zł, ceny markowych kształtują się w granicach 400 – 600 zł. Choć trzeba przyznać iż w ostatnich latach oferta w tej dziedzinie sprzętu biwakowego znacznie się poszerzyła i można już zakupić dobrą matę za 200-300 zł.

Mata SALEWA COMFORT MATNewralgicznym punktem mat samopompujących jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne – głównie przebicie. O ile w przypadku karimaty nie musimy się specjalnie troszczyć gdzie się kładziemy, to w przypadku mat samopompujących tak. Dlatego maty wyższej klasy zrobione są z dwóch różnych materiałów – od dołu mają specjalne wzmocnienia, (by nie dopuścić do przebicia), natomiast materiał wierzchni posiada specjalną fakturę która zapobiega ślizganiu się śpiwora na macie. Oczywiście przebicie maty zawsze jest możliwe, dlatego do wielu mat od razu dodawany jest zestaw naprawczy. Ewentualne przebicie maty w terenie jest uciążliwe, szczególnie gdy dziurka jest mikroskopijna i trudno jest odnaleźć uszkodzenie. W tej kwestii bezspornie maty przegrywają z karimatami, których właściwie nie da się uszkodzić.

Wybierając matę należy dobrze zastanowić się nad jej grubością. Maty bardzo lekkie są jednocześnie dość cienkie ( np. 2 cm grubości )  nie zapewniają wielkiego komfortu spania, nie tylko na wskutek mniejszych możliwości amortyzacyjnych, ale także na wskutek niższych parametrów izolacyjnych. W tej sytuacji trzeba wybierać między lepszym komfortem snu i zarazem większa waga, lub mniejszą wygodą ale niższą wagą. O ile w naszym kraju w warunkach letnich, możliwości izolacyjne maty nie muszą stanowić przy wyborze priorytetu, to zimą tak. Właściwości izolacyjne maty określa współczynnik R-value. Im R-value wyższe tym mata ma lepsze właściwości izolujące. Oczywiście w wielu matach współczynnik ten nie jest podawany. W przypadku braku danych należy pamiętać że im grubsza mata tym więcej w niej zmieści się powietrza, a właśnie zawarte w niej powietrze odpowiada za odpowiednią izolację, nie sama mata.

Mata MAMMUT AJUNGILAK TRACK 3.0

Maty samopompujące, po rozłożeniu i odkręcaniu zaworu, same stopniową nabierają powietrza, rozprężając wewnętrzna piankę. Jeśli tempo rozprężania naszej maty jest niezadowalające wystarczy nieco ją dopompować, wystarczy dosłownie kilka dmuchnięć. Niestety w środku maty istnieje możliwość rozwoju grzybów i pleśni, niektóre są więc produkowane z wewnętrznymi powłokami antygrzybicznymi.

Podsumowując, maty samopompujące są niezwykle wygodne, dobrze izolują, zajmują po zrolowaniu niewiele miejsca w bagażu i są stosunkowa lekkie. Z tych względów chętnie kupowane są przez turystów pieszych, cyklistów, kajakarzy.

Natomiast karimaty są bardzo lekkie, niedrogie, dobrze izolują i są mało podatne na uszkodzenia. Niska waga i duża wytrzymałość powodują iż pomimo większych gabarytów ciągle są bardzo popularne. Dobrze sprawdzają się na biwakach, wyjazdach survivalowych – wszędzie tam gdzie bezawaryjność jest głównym piorytetem.

Comments are closed


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.