Kolejna witryna oparta na WordPressie

LIOFILIZATY

Wyprawy małe czy duże, bliskie czy dalekie. Niezależnie czy wybierzemy się na wędrówkę po górskich szlakach, survivalową przygodę czy spływ kajakowy coś podczas naszej eskapady musimy jeść. Kiedy nasz plecak, sakwa itd. musi pomieścić cały ekwipunek – począwszy od niezbędnych ubrań, po namiot, śpiwór, matę – lista jest naprawdę długa, często na jedzenie pozostaje niewiele miejsca.

mountain-house-spaghetti-bologneseGdy wędrujemy z plecakiem, czy jedziemy na wycieczkę rowerową liczy się każdy gram. Im dłuższa nasza podróż, szczególnie, jeśli w jej trakcie nie mamy możliwości dokupienia jedzenia, tym ważniejsze jest by nasz prowiant ważył jak najmniej. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w żywność liofilizowaną.

Liofilizaty to pełnowartościowe pożywienie o bardzo niskiej wadze i krótkim czasie przyrządzania. Żywność ta produkowana jest przy zastosowaniu liofilizacji – specjalnej technologii szeroko stosowanej w przemyśle spożywczym. Produkty są pozbawiane wody, bez straty ich właściwości odżywczych. Gotowe wyroby mają zaledwie 1-2% wilgotności i spełniają wszystkie wymagania dla żywności. Ponieważ nie posiadają wody, mogą być długo przechowywane bez ryzyka popsucia się.

Coraz większa popularność wynika z łatwości ich przyrządzania. Generalnie wystarczy tylko zagotować wodę, zalać dany wyrób, zamieszać i odczekać kilka minut. Obecnie dostępna jest większa ilość zróżnicowanych potraw. Nie jesteśmy już skazani na nieśmiertelny makaron z rosołem. Dostępne są między innymi takie dania jak kompozycje: wołowiny, kurczaka, gulaszu z przeróżnymi dodatkami ryżem, makaronem, i wiele innych.

Comments are closed


 

Namioty

Dzięki blogowi dowiesz się w jaki sposób wybrać odpowiedni namiot dla siebie i swojej rodziny.